Agon Kupa

Innen: Go Wiki
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez

Teljes nevén Agon-Kiriyama kupa. 1994 óta rendezik, de 1998-ig ACOM kupa néven. 1999 óta Kínában is megrendezi a szponzor a versenyt és a Kínai és a Japán győztes minden évben párosmérkőzik. Az egyetlen olyan profi verseny Japánban, amin amatőrök is részt vesznek, olyan megszorítással, hogy amíg a sorsolás lehetővé teszi, egymással nem játszanak, csak profikkal. Induláskor 12 amatőr vehetett részt (az Amatőr Honinbo első nyolc helyezettje, a Női Amatőr Honinbo első két helyzettje, és az Ifjúsági Amatőr Honinbo első két helyezettje.) Az elért eredményektől függően a következő évben több amatőr is bekerülhet. 2001-ben 20-an voltak. 1998-ban az akkor még amatőr Sakai Hideyuki a japán go történetében először legyőzött egy 9 dan-os profit, Ishii Kunio-t. 2003 óta a Nihon Ki-in új minősítési rendszere szerint a verseny győztese megkapja a 7 dan-t.

 	 Év       Győztes             Vesztes
28.     2021.    Kyo Kagen           Iyama Yuta
27.     2020.    Iyama Yuta          Yamashita Keigo
26.     2019.    Cho U               Ichiriki Ryo
25.     2018.    Ichiriki Ryo        Shibano Toramaru
24.     2017.    Mutsuura Yuta       Takao Shinji
23.     2016.    Kono Rin            Cho Chikun
22.     2015.    Iyama Yuta          Kyo Kagen
21.     2014.    Iyama Yuta          Kono Rin
20.     2013.    Murakawa Daisuke    Shida Tatsuya
19.     2012.    Cho U               Rin Shien
18.     2011.    Iyama Yuta          Yamashita Keigo
17.     2010.    Yamashita Keigo     Cho Chikun
16.     2009.    Hane Naoki          Cho U
15.     2008.    Cho U               Takanashi Seiken
14.     2007.    Cho U               Cho Chikun 
13.     2006.    Cho U               Hane Naoki
12.     2005.    Iyama Yuta          Kobayashi Satoru
11.     2004.    Hane Naoki          Kobayashi Koichi
10.     2003.    Kato Masao          Cho U
 9.     2002.    Cho Chikun          Cho U
 8.     2001.    Cho Sonjin          O Rissei 
 7.     2000.    Cho Sonjin          Cho Chikun 
 6.     1999.    Kobayashi Koichi    Takao Shinji
 5.     1998.    Kobayashi Satoru    Cho Chikun 
 4.     1997.    Yoda Norimoto       Kato Masao
 3.     1996.    Kato Masao          Yoda Norimoto
 2.     1995.    Kato Masao          Kobayashi Satoru        
 1.     1994.    O Rissei            Cho Chikun


A nemzetközi verseny:

11.     2009.   Sun Tengyu           Hane Naoki
10.     2008.   Gu Li                Cho U
 9.     2007.   Liu Xing             Cho U
 8.     2006.   Liu Xing             Cho U
 7.     2005.   Gu Li                Iyama Yuta
 6. 	2004. 	Zhou Heyang   	     Hane Naoki
 5. 	2003. 	Gu Li                Kato Masao
 4. 	2002. 	Cho Chikun           Yu Bin
 3. 	2001. 	Cho Sonjin           Liu Jing
 2. 	2000.	Cho Sonjin           Zhou Heyang
 1. 	1999. 	Kobayashi Koichi     Ma Xiaochun